FaceBook

Zapraszamy na otwarcie wystawy Magdalena Hoffmann i Jens Lawrenz "Träume in Eisen und Farbe"

Galeria Miejska w Mosinie zaprasza na otwarcie wystawy Magdalena Hoffmann i Jens Lawrenz "Träume in Eisen und Farbe".

 

11 października w Galerii Miejskiej została otwarta wystawa malarstwa Magdaleny Hoffmann i rzeźby Jenza Lawrensa. Wystawa w języku niemieckim nosiła nazwę „Traume in Eisen und Farbe” co polskim tłumaczeniu znaczy: ”marzenia i sny w metalu i kolorze” Wernisaż uświetnił koncert gitarowy w wykonaniu Hansa Andersa. Magdalena Hoffmann gościła w Galerii z pracami malarskimi już dwukrotnie w roku 1997 i 1999 .Jest absolwentką poznańskiej PWSSP w 1986 roku dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Jacka Waltosia. Jest laureatką konkursu im. Marii Dokowcz. Kilka lat temu opuściła Poznań i przeniosła się do Pławnej oddalonej niecałe 30 km od Jeleniej Góry. Prace, które możemy podziwiać w Galerii pochodzą z ostatniego okresu Jej twórczości. Magdalena Hoffmann oprócz pracowni malarskiej w swoim domu prowadzi również autorską Galerię.
Jenz Lawrens mieszka po drugiej stronie Odry skąd ma piękny widok na Polskę i jak stwierdził z stamtąd wypatrzył Magdalenę ale przede wszystkim zachwyciło go Jej malarstwo. Artystyczna przyjaźń zaowocowała wspólną wystawą w mosińskiej Galerii .Jenz Lawrenz urodzony w (1962 r.) Turyngii w Bad Langensalza, odbył studia w zakresie Literatura i Sztuka w Jenie oraz Estetyka w Berlinie. Dyplom z germanistyki i estetyki. Ciekawe i interesujące są Jego prace, które powstały z części maszyn i narzędzi, które znalazł w tylko Jemu znanych miejscach - składając je stworzył nowe obiekty przestrzenne –„rzeźby”.
W trakcie wernisażu o twórczości Jenza Lawrenza i Magdaleny Hoffmann mówił Zdzisław Garczarek dyrektor Kostrzyńskiego Centrum Kultury, wieloletni organizator i kurator pleneru „Sztuka na granicy” organizowanego w Kostrzynie.


Magdalena Hoffmann - Pochodzi z Poznania. Mieszka i pracuje w miejscowości Pławna Górna na Dolnym Śląsku jako niezależna artystka. Studiowała w Poznaniu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie ASP na wydziale malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia. W 1986r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem oraz stypendium im. M. Dokowicz za najlepszy dyplom. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, między innymi w Niemczech, Holandii, Danii, Rosji. Brała udział w festiwalach malarstwa współczesnego, sympozjach i plenerach artystycznych. Prowadzi kursy malarstwa dla miłośników sztuki w swojej galerii autorskiej ,,Świat widzialny'' w Pławnej Górnej.


Jens Lawrenz - Sztuka wyobraźni - Jak nazwać prace tworzone przez Jensa Lawrenza? Rzeźby, asamblaże, obiekty... Myślę, że każda z odpowiedzi będzie prawidłowa. Sam autor przyznaje, że inspiracji szuka na szrotach, składowiskach złomu, gdzie znajduje elementy swoich późniejszych prac. Używa materiałów, które same w sobie coś znaczą, a w połączeniu z innym, tworzą nową wartość, swego rodzaju aforyzm, czy wręcz prowokację intelektualną. Trzeba mieć ogromną wyobraźnię, aby znajdując fragmenty starych maszyn, narzędzi, zardzewiałe druty, łańcuchy czy lemiesze, wiedzieć, że w połączeniu z innym żelastwem, czy też fragmentami starego drewna lub kamieniem, stworzy się bardzo przekonywującą i wymowną artystyczną konstrukcję.

Rzeźby mojego przyjaciela Jensa mogą niektórym kojarzyć się z pracami Władysława Hasiora czy asamblażami Jerzego Gąsiorka. Nie będzie to grzechem, bowiem cechuje ich podobna wrażliwość i zakorzenienie w kulturze, której język jest uniwersalny. Patrząc na prace Lawrenza np. ,,Babel”, ,,Nils Amstrong”, ,,Mikołaj Kopernik” każdy, nie ważne z jakiego zakątka Europy pochodzi, doskonale rozpozna kod kulturowy i bez problemów odczyta intencje Artysty.

Sam pomysł na wykonanie tego typu dzieł nie jest nowy, bo już w połowie ubiegłego wieku artystów pop-artu fascynowała możliwość nadania nowej interpretacji znanym powszechnie przedmiotom, czy ich łączenie z innymi w celu osiągnięcia nowego, artystycznego wyrazu. Nie jest to jednak łatwe i tylko nielicznym udało się stworzyć własny, rozpoznawalny styl, czy inaczej język artystyczny.

Prace Jensa wyróżnia surowość użytych materiałów i ascetyzm formy. Jednocześnie są wymowne i pełne lirycznych konotacji. To sztuka recyklingu w pełnym tego słowa znaczeniu, sztuka nowoczesna, oddająca wrażliwość autora, będąca doskonałą ilustracją otaczającego nas świata. Jego rzeźby są przy tym bardzo dekoracyjne i pomimo swej surowości, doskonale komponują się we współczesnych wnętrzach.

To pierwsza indywidualna wystawa prac Jensa Lawrenza. Jestem przekonany, że niebawem odbędą się kolejne, bo to sztuka prawdziwa, a taka zawsze potrafi się obronić.

Zdzisław Garczarek


 

Przykładowe prace: link

wernisaż 11 października 2013 r. o godz. 18.15
czas trwania wystawy od 11.10 do 3.11.2013

Godziny otwarcia

Poniedziałek – nieczynne

Wtorek  -  w godz. 9.00 – 15.00

Środa    -   w godz. 9.00 – 15.00

Czwartek - w godz. 9.00 – 15.00

Piątek  -    w godz. 9.00 – 15.00

Sobota     -    nieczynne

Niedziela- w godz. 10.00 – 13.00

Kontakt

Tel/fax 61 819 15 91  

e-mail: galeriamosina@kultura.gmina.pl

Kierownik Artystyczny Galerii

Dorota Strzelecka    

e-mail:d_strzelecka@op.pl

 

Patronat

http://uap.edu.pl/wp-content/themes/uap/images/logo01.png

Gmina

http://gitaramosina.pl/images/mapa%20bitowa%20w%20plakat2011.jpg