Dla wszystkich pasjonatów historii polskiego lotnictwa i nie tylko.
W tym roku na początek wykład z prezentacją w mosińskiej Galerii Sztuki, a następnie wyruszamy na spacer po Mosinie!!!
 
Rozpoczynamy 22 lipca 2023 r. (sobota) godz. 17.00.
 
Podpoznańska Mosina i okolice obfituje w miejsca o tradycji i pamięci lotniczej.
Na tutejszym cmentarzu spoczywa płk pil. bal. Aleksander Wańkowicz (1881-1947), legenda wojsk aeronautycznych odrodzonej Rzeczypospolitej, lokalnie zapomniany do niedawna oficer lotnictwa, bohater wojny polsko-bolszewickiej.
Płk pil. bal. Aleksander Wańkowicz był twórcą i organizatorem wielkopolskich wojsk balonowych (aeronautycznych), uznawany de facto za „ojca” polskich wojsk balonowych II Rzeczypospolitej.
W czasie wojny polsko-bolszewickiej był inicjatorem i dowódcą jedynej w swoim rodzaju jednostki - 1 Pułku Aeronautycznego - którego waleczność i odwaga znana była nie tylko w Polsce.
W okresie międzywojennym został wybrany patronem sławnych Krajowych Zawodów Balonowych, rozgrywanych w Polsce do 1939 roku, nazywanych małym lub polskim Gordon Bennettem.
Imieniem płk Aleksandra Wańkowicza nazwano również kompleks koszar w Legionowie (1932 r.)
Przed II Wojną Światową i po jej zakończeniu płk pil. bal. Aleksander Wańkowicz zamieszkał w podpoznańskiej Mosinie i gminie Mosina.
Zmarł schorowany i niemal w niedostatku w dniu 22 stycznia 1947 r. w Szpitalu PCK w Puszczykówku.
Pochowany na cmentarzu parafialnym w Mosinie, gdzie spoczywa do dziś.
 
W tym roku w ramach spaceru i dzięki uprzejmości Galeria Sztuki w Mosinie wydarzenie zostanie wzbogacone o wykład z prezentacją, dotyczący biografii płk pil. bal. Aleksandra Wańkowicza. Będą przedstawione ciekawe i nieznane fakty ze służby i życia prywatnego pułkownika oraz fotografie i fotokopie dokumentów.
 
Po wykładzie odwiedzimy grób płk pil. bal. Aleksandra Wańkowicza, znajdujący się na cmentarzu parafii p.w. Św. Mikołaja w Mosinie, a następnie tablicę pamiątkową na głazie kamiennym, poświęconą pułkownikowi.
 
Tablica - odsłonięta uroczyście w 2022 r. - jest pierwszym w powojennej Polsce trwałym, indywidualnym upamiętnieniem tego zasłużonego dla Polski i polskiego lotnictwa oficera.
 
Termin - już drugiego - Mosińskiego Spaceru Historycznego ku czci płk pil. bal. Aleksandra Wańkowicza tj. miesiąc lipiec, został wybrany nieprzypadkowo.
To właśnie w dniu 23 lipca 1919 roku w Winiarach pod Poznaniem, przy nieistniejącej już hali sterowcowej (obecnie Poznań ul. Serbska) płk pil. bal. Aleksander Wańkowicz, pełniąc wówczas obowiązki dowódcy wojsk aeronautycznych, osobiście dokonał wzlotu balonem na uwięzi na wysokość kilkuset metrów, przez co symbolicznie zapoczątkował rozpoczęcie działań operacyjnych polskich wojsk balonowych odrodzonej Rzeczypospolitej.
 
W Mosinie w 2023 roku wybito okolicznościową monetę - 1 Mosin - z wizerunkiem płk. pil. bal. Aleksandra Wańkowicza. Moneta znana jest już w środowisku kolekcjonerów numizmatów, nie tylko w Polsce.Uwaga! Po wykładzie będzie możliwość nabycia monety - 1 Mosin - z wizerunkiem pułkownika pil. bal. Aleksandra Wańkowicza.
 
Program II Mosińskiego Spaceru Historycznego ku czci płk pil. bal. Aleksandra Wańkowicza:
Rozpoczęcie - 22 lipca 2023 r. (sobota) godz. 17.00 w Galeria Sztuki w Mosinie ul. Niezłomnych 1:
- godz. 17.00: wykład z prezentacją w Galeria Sztuki w Mosinie ul. Niezłomnych 1.
- godz.18.00-19.30 – przejście na grób płk pil. bal. Aleksandra Wańkowicza, a następnie pod tablicę pamiątkową na głazie kamiennym, poświęconą pułkownikowi.
 
Zapraszamy w letni, lipcowy wieczór do podpoznańskiej Mosiny!
Uczestnictwo bezpłatne.
 
Organizatorzy:
Robert Kiszkurno - www.ground-aviation.pl - regionalistyka-przewodnik-szkolenia.
(idea, opracowanie, prowadzenie spaceru i wykładu)
Galeria Sztuki w Mosinie
(udostępnienie miejsca wykładu).
 
Siedziba Galeria Sztuki w Mosinie mieści się w zabytkowej, dawnej Synagodze, wybudowanej w II połowie XIX wieku.
 
Źródło zdjęcia- Wikipedia; domena publiczna (Narodowe Archiwum Cyfrowe).
I Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar im. pułkownika Aleksandra Wańkowicza w Legionowie.
Uroczystość zakończenia zawodów; 28 września 1933.
Widoczni m.in.: zwycięzca zawodów przedstawiciel Departamentu Aeronautyki Ministerstwa Spraw Wojskowych porucznik Jan Zakrzewski pilotujący balon Gniezno z pucharem (1. z prawej), fundator nagrody pułkownik Aleksander Wańkowicz (3. z prawej). Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-S-186-9
 
Źródło (tekst i fotografia): strona fb - Robert Kiszkurno- Śladami historii Puszczykowa i okolic