24 sierpnia 2019r. w Galerii Sztuki w Mosinie odbył się spektakl Ba-Ku teatru „Kiedy będę duży”. Teatr związany jest z Fundacją Barak Kultury.

Mimo gorącego popołudnia, zainteresowanie przedstawieniem było nadspodziewanie duże, a gromkie oklaski na finał najlepiej świadczyły o jego przyjęciu. Świetna gra aktorska Hacena Sahraoiu, doskonały w swojej treści monolog (z wizualizacjami Kamila Krotofila i z muzyką Macieja Kuśnierza) przejmująco ukazywał poruszany problem, niósł ważny przekaz dla każdej społeczności i stawiał trudne pytania: dlaczego oczekiwania wobec emigrantów, by przystosowali się do naszych reguł życia, są dla nas tak istotne, a z drugiej strony - dlaczego nie wzbudza w nas szacunku ich odmienność oraz kultura, dlaczego tak trudno jest nam je zaakceptować?

Na widowni znalazły się osoby, które mieszkając w Polsce, przebywają tu „na emigracji”; okazało się – jak mówili po przestawieniu - że temat był im bardzo bliski i spektakl dotykał istoty sprawy.

Reżyser i dyrektor Fundacji Barak Kultury, Przemek Prasnowski, ciesząc się z odbioru przedstawienia, zadeklarował, że chętnie pojawi się w Mosinie z nowym spektaklem. Dodał, że atmosfera jest tutaj „wybitnie sprzyjająca” dla takich spotkań.

Wydarzenie było dofinansowane ze środków Powiatu Poznańskiego, wstęp był bezpłatny.

----

Kiedy będę duży” to spektakl o marzeniach z dzieciństwa, które się spełniają w sposób zaskakujący i przewrotny. Ilu z nas chciało zostać lotnikami, modelkami, strażakami? A Hacen Sahraoui od zawsze chciał być …emigrantem! Przekraczanie granic jest wpisane w jego nazwisko, które w języku arabskim oznacza „człowieka w podróży”.
Hacen Sahraoui, znany szerszej publiczności z serialu „Przepis na życie”, tym razem serwuje nam niesamowity, francusko-polski koktajl, pełen zabawnych obserwacji obyczajowych. W barwnych opowieściach mieszają się „twarze” autora: francuskość, algierskość i polskość, a jego osobiste wspomnienia stają się okazją do refleksji nad sytuacją cudzoziemców żyjących w Polsce. W tle - nostalgiczna podróż do kraju dzieciństwa i kilka praktycznych porad dla przyszłych emigrantów. Spektakl Ba-Ku teatru wykorzystuje szeroką gamę konwencji teatralnych i filmowych, od teatru cieni poprzez reportaż i slapstick. Wszystko po to, aby w sposób lekki opowiedzieć o strachu przed „nieznanym i obcym”.
Ba-Ku teatr powstał w 2009 roku w Poznaniu i jest związany z Fundacją Barak Kultury. Podobnie jak Fundacja, Ba-Ku teatr opiera swój światopogląd na różnorodności, jednocząc wiele artystycznych osobowości ze środowisk mniejszościowych.

Reżyseria: Przemek Prasnowski
Scenariusz: Hacen Sahraoiu, Przemek Prasnowski
Obsada: Hacen Sahraoiu
Muzyka: Maciej Kuśnierz
Kostiumy: Dorota Słomczyńska
Wizualizacje: Kamil Krotofil, Piotr Bedliński
Czas trwania: 45 min.
Produkcja: Fundacja Barak Kultury
Premiera: kwiecień 2018 w ramach festiwalu Inwazja barbarzyńców
Źródło: http://barakkultury.pl/kiedy-bede-duzy/

 

 

http://gitaramosina.pl/images/mapa%20bitowa%20w%20plakat2011.jpg

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

English German Polish