Danuta Helak urodzona w 1974r. w Sierakowie (woj. wielkopolskie) studiowała w latach 2016-2019 m.in. w pracowniach profesorów Marka Przybyła, Jacka Strzeleckiego i Bogdana Wojtasiaka, Marka Haładudy.

Pokaz prac Danuty Helak jest prezentacją dyplomu z malarstwa na zakończenie studiów licencjackich w pracowni prof. Marka Haładudy na Wydziale Malarstwa i Rysunku UAP. Wystawa odbyła się poza programem wystawienniczym Galerii Sztuki.

----

Podjęcie próby wyrażenia kruchości ludzkiego życia stało się motywem przewodnim mojego dyplomu. Powodem podjęcia tego tematu są moje osobiste doświadczenia sprzed jedenastu lat związane z chorobą nowotworową mojego syna i jej następstwami.

Swój lęk o życie dziecka, fakt że w każdej chwili mogę go stracić i że nie mam na to żadnego wpływu starałam się przetransponować na obrazy i odnieść go do motywu ziemi. Przedstawione na moich obrazach pola skoszonej kukurydzy są metaforą stanu zagrożenia oraz wewnętrznej walki.

Kukurydziane ściernisko jest wizją czegoś co było, co już przeminęło, plonu, który został zebrany. Zostało wspomnienie po życiu, po jego pięknie, soczystości i radości istnienia. Ściernisko przypomina, że w tym miejscu było życie, jest pamięcią po nim, swoistym śladem. Jest też zarazem nadzieją na nowe życie.

Dyplom jest cyklem siedmiu obrazów, każdy o wymiarach 140/180cm; siedmiu kadrów, jak siedem dni tygodnia, tworzących całość, lecz różniących się od siebie nastrojem, motywem.

Reasumując, realizacja dyplomu, była dla mnie podróżą w przeszłość bliższą i dalszą. Powrotem do brutalnej rzeczywistości, z którą często trudno było mi się pogodzić i która pozostawiła w moim życiu ślad.