Marek Jakuszewski - ur. 1964r. w Poznaniu. Studia w PWSSP w Poznaniu na kierunku Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie rysunku w pracowni prof. Izabelli Gustowskiej w 1992r. Od roku 1991 pracuje na macierzystej uczelni , od początku związany z pracownią Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce, obecnie jest kierownikiem tej pracowni. W 2014 uzyskał tytuł profesora. Od 2016 jest prorektorem artystycznym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Brał udział w około 50 wystawach w kraju i zagranicą, oraz w sympozjach ceramicznych w Polsce,Łotwie, Litwie, Estonii. Formy wypowiedzi artystycznej: malarstwo, ceramika, szkło, rysunek, witraż, poezja.

WYMIERANIE ROZUMU”

Inspiracją do namalowania prezentowanych na wystawie obrazów były dotkliwe czerwcowe upały oraz długa susza tego lata. Jestem przekonany, że to bezrozumne działania człowieka przyczyniają się do klęski jaką ponosi przyroda i co za tym idzie, do zmiany klimatu, stąd tytuł wystawy wymieranie rozumu.

W mikro skali w najbliższym otoczeniu mojego domu mogę zobaczyć, wyschniętą rzekę, pola zamienione w pustynie, hektary uschniętej kukurydzy posadzonej w tym samym miejscu piąty rok z rzędu, polewanej takimi środkami, że żaden chaber ani mak nie ma szansy się pojawić, rabunkową wycinkę lasów, (nie będzie gdzie wyrzucać śmieci).

Nad tym zmienionym krajobrazem unosi się dym z kominów i można poczuć zapach palonego plastiku. Każdy kto chce może to zobaczyć wokół siebie przystając na chwilę . Bezrozumne działania w sferze polityczno-społecznej przyczyniają się do tego co stało się tego lata w Białymstoku i tego co dzieje się na co dzień wokół nas. O tym wszystkim, myślałem malując,próbując znaleźć taką a nie inną formę.

W moim przekonaniu to forma w sztuce jest najważniejsza, tutaj jednak zdecydowałem się do niej dodać trochę intencji, która ujawnia się w tytułach, mam nadzieję, że nie popsuje to przyjemności oglądania samych obrazów.

 

 

 

https://www.mosina.pl/front/img/logo.png

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

English German Polish