Jerzy Łuczak

Urodzony w 1949r. w Poznaniu. Ukończył Poznańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych – Wydział Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rysunku prof. Macieja Haufy i na Wydziale Wychowania Plastycznego ASP w Poznaniu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Obecnie pracuje w Schronie Kultury „Europa” przy ul. Rolnej 24 na stanowisku kierownika, w którym znajduje się jego stała ekspozycja obrazów.

Jest również długoletnim działaczem i członkiem Zarządu KS „SOBIESKI” Poznań. Od 2006r. obrazy artysty można zobaczyć w Hotelu Inter Sport Sobieski, które ozdabiają jego wnętrze i są podziwiane przez wielu znanych sportowców z Polski i zagranicy.

--------------

Andrzej Załecki o Jerzym Łuczaku

Jerzy Łuczak znajduje się w stanie ustawicznej pogoni za swoją malarską tożsamością. W swoich autodydaktycznych peregrynacjach po starych i nowszych dokonaniach sztuki dobierał się do płótna z różnych stron, w różny sposób. Martwe natury, pejzaże, wnętrza i portrety mieniły się stylistykami. Bywały studyjno – szkolne, pastiszowe, uciekał się do kopiowania.

Być może nadchodzi czas twórczego ustatkowania się. Wspólny mianownik poprzednich prób – własny język malarski. Wyraźnie chce wybić się na niepodległość. Macki rozstrzelone w różnych kierunkach zaczynają skupiać się w wiązkę dążącą do punktu.

Ostatnie trzy cykle wyraźnie to potwierdzają. Najwcześniej z nich poświęcony jest podupadłym obiektom poprzemysłowym. Nadgryziona przez czas architektura, struktura gruzu, szkła i różnych instalacji przechodzą w kolejnym cyklu w gęstwinę liści, łodyg, gałęzi. I to zderzenie zdegenerowanej kultury z rozbuchaną naturą prowadzi do wykwitu abstrakcji w cyklu aktualnym. Tutaj autor opowiada się za naturą jako, że obrazy mają charakter zdecydowanie organiczny.

Czy to już ostateczne samookreślenie? A może tożsamością Łuczaka jest ciągłe balansowanie między skrajnościami.

 

https://www.mosina.pl/front/img/logo.png

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa organizatorzy Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego postanowili, że trzecia edycja certyfikacji zaplanowana w bieżącym roku nie odbędzie się. Po unormowaniu sytuacji będzie można przeprowadzić kolejną certyfikację w roku 2021. Akcja będzie odtąd organizowana w cyklu dwuletnim. Tytuły Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego zdobyte przez Państwa w roku 2019 pozostają ważne aż do finału kolejnej edycji akcji.

 

Piotr Basiński
Koordynator Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu  Poznańskiego

English German Polish