Niezwykły człowiek i wspaniały aktor, całe zawodowe życie związany z Teatrem Nowym. W Poznaniu pojawił się w 1970 roku, zaraz po ukończeniu warszawskiej PWST i pozostał, chociaż planował spędzić tu tylko jeden sezon, bo czekało na niego miejsce w warszawskim Ateneum i asystentura u Jana Świderskiego w szkole teatralnej. Na swoim koncie ma ponad 100 ról teatralnych, bardzo różnych gatunkowo – od komedii po tragedię. Grał między innymi u Izabelli Cywińskiej, Janusza Nyczaka, Waldemara Śmigasiewicza, Krzysztofa Babickiego, Janusza Wiśniewskiego, Piotra Kruszczyńskiego. Spotkanie z Andrzejem Żuławskim na planie „Trzeciej części nocy” (1971) sprawiło, że zaczęto o Nim mówić jako o „aktorze Żuławskiego”, jednak rozpoczętą karierę historia nagle wyhamowała: drugi film – „Diabeł” (1972)- cenzura nie dopuściła do rozpowszechniania i zabroniła jakichkolwiek o nim publikacji (premiera odbyła się dopiero w 1988), produkcję trzeciego – „Na srebrnym globie” (1976) – władze PRL wstrzymały… Spotkanie w Mosinie zatytułowaliśmy „OBRAZKI Z PAMIĘCI” – tak miała nazywać się książka, która… nie powstała. Wspomnienia Michała Grudzińskiego z różnych etapów życia, związane z przedmiotami, które od lat zbiera, anegdotami i historią. Na pewno znajdzie się powód do śmiechu, ale i chwila dla refleksji. Takie małe resume na 75 urodziny…

 

Prowadzenie: Anna Kochnowicz-Kann

Zdjęcia: Agnieszka Bereta

 

https://www.mosina.pl/front/img/logo.png

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa organizatorzy Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego postanowili, że trzecia edycja certyfikacji zaplanowana w bieżącym roku nie odbędzie się. Po unormowaniu sytuacji będzie można przeprowadzić kolejną certyfikację w roku 2021. Akcja będzie odtąd organizowana w cyklu dwuletnim. Tytuły Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego zdobyte przez Państwa w roku 2019 pozostają ważne aż do finału kolejnej edycji akcji.

 

Piotr Basiński
Koordynator Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu  Poznańskiego

English German Polish