W 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Galerii Historycznej została otwarta wystawa ukazująca dramatyczne wydarzenia od dnia 1 września 1939 roku. Wystawę w Galerii Historycznej przygotowała Agnieszka Bereta pod opieką historyczną i merytoryczną Józefy Roszak – Rosić. Na wystawie pokazujemy dokumenty archiwalne z naszych zbiorów, wsparte materiałami, które zostały udostępnione w Internecie oraz w książkach. Wystawa przygotowana z wielką pieczołowitością i bardzo estetycznie i przystępnie pokazana, będzie trwała do 5 grudnia 2019r. W kolejnych miesiącach z inicjatywy burmistrza Przemysława Mielocha, wystawa trafi do szkół w Gminie Mosina, będzie okazją do przypomnienia i utrwalenia wydarzeń historycznych na lekcjach historii, oraz dyskusji na temat przyczyny wybuchu II Wojny Światowej i jej konsekwencji.

Historia wojny, to pełen ludzkich dramatów trudny czas dla wszystkich Polaków. Doświadczenia wojenne, to obozy zagłady, wywózki do obozów pracy, wysiedlenia, więzienia i tortury. To trudny i bohaterski czas dla żołnierzy, którzy walczyli z okupantem broniąc swojej Ojczyzny. Przygotowania do nieuchronnie zbliżającej się wojny były za małe wobec siły nieprzyjaciela, co ostatecznie było przyczyną kapitulacji. 1 września weszły do Polski wojska niemieckie, a 17 września od strony wschodniej weszli Rosjanie. Nie mieliśmy szans na obronę, a zadeklarowani wcześniej z pomocą Francuzi i Anglicy nie zrobili nic by nam pomóc. 5 października ostatnie oddziały pod Kockiem skapitulowały i zakończyła się wojna obronna, a rozpoczęła okupacja. Sześć lat okupacji, odcisnęło piętno na mieszkańcach naszego miasta. Najmłodsze dzieci więziono w obozie w Łodzi, wysiedlano z domów całe rodziny, rozpoczęły się aresztowania. 20 października 1939 roku zostało rozstrzelanych 15 obywateli na mosińskim rynku. Wielu mieszkańców trafiło do obozów koncentracyjnych, obozów pracy w Niemczech. Okrucieństwo wojny to ludzkie dramaty i wspomnienia, których nie da się wykreślić ani wymazać z pamięci. Oby nigdy młode pokolenia Polaków nie doświadczyły okrucieństwa wojny.

W ciągu 6 lat jej trwania walki toczyły się na prawie wszystkich kontynentach i pochłonęły miliony istnień ludzkich, pozostawiła po sobie ruiny zniszczonych miast i wsi. Tym, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju, jesteśmy winni pamięć i szacunek. I patrząc na naszą historię pamiętajmy, że niepodległość i wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

Wystawa skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół mosińskich. Przejrzystość z jaką została przygotowana pokazuje chronologiczny przebieg wydarzeń z pierwszych dni września.

Swoje podziękowania kieruję dla pań Agnieszki Berety za przygotowanie i scenariusz wystawy, Pani Jozefie Roszak –Rosić za opiekę merytoryczną i historyczną oraz przygotowanie materiałów archiwalnych.

Dorota Strzelecka

 

https://www.mosina.pl/front/img/logo.png

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa organizatorzy Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego postanowili, że trzecia edycja certyfikacji zaplanowana w bieżącym roku nie odbędzie się. Po unormowaniu sytuacji będzie można przeprowadzić kolejną certyfikację w roku 2021. Akcja będzie odtąd organizowana w cyklu dwuletnim. Tytuły Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego zdobyte przez Państwa w roku 2019 pozostają ważne aż do finału kolejnej edycji akcji.

 

Piotr Basiński
Koordynator Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu  Poznańskiego

English German Polish