Z okazji 100. Rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w Galerii Historycznej przy Galerii Sztuki prezentujemy wystawę poświęconą historii życia św. Jana Pawła II. Wystawa zabiera nas w podróż od narodzin małego Lolka, poprzez młodość, bogaty w wydarzenia pontyfikat, aż po beatyfikację i kanonizację. Wystawa prezentuje plansze z historią życia św. Jana Pawła II, a także zdjęcia ze spotkań mosiniaków z papieżem. Będzie można także przejrzeć i poczytać zgromadzone materiały, m.in. wybrane przemówienia i homilie.

100 lat temu, 18 maja 1920r. urodził się Karol Wojtyła, człowiek który w przyszłości został papieżem Janem Pawłem II, a po śmierci stał się świętym.

Karol Wojtyła był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, wśród nich była literatura i teatr. Już we wczesnej młodości grywał w teatrach jak szkolnym, parafialnym czy Rapsodycznym. Pisał sztuki i poezję. Jako papież liczne dokumenty papieskie, homilie, przemówienia, encykliki..

Zarówno jako młody Karol, jak i Jan Paweł II, uwielbiał wędrówki górskie i jazdę na nartach, brał udział w spływach kajakowych, świetnie pływał. To właśnie w górach, kontemplując dzieło Stwórcy, pisał encykliki.

Papież Jan Paweł II był niestrudzonym pielgrzymem. W czasie swojego pontyfikatu odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie i ponad 140 podróży na terenie Włoch.

Św. Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i dialogu. Gdy toczyły się konflikty nawoływał o ich zaniechanie i modlitwę o pokój. Prowadził dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Jako pierwszy papież odwiedził świątynię luterańską i anglikańską, przekroczył także progi synagogi, meczetu i świątyni buddyjskiej.

Św. Jan Paweł II kochał ludzi i był otwarty na każdego spotkanego człowieka. Każdemu okazywał prawdziwe zainteresowanie, wysłuchiwał i doradzał. Wierzył w młodych ludzi, w ich zapał i ideały.

Św. Jan Paweł II był papieżem przełomów, człowiekiem wiary, myślicielem i filozofem, człowiekiem pokoju i dialogu, inspiratorem przemian na świecie, niestrudzonym pielgrzymem, miłośnikiem gór, człowiekiem kultury i sztuki, poetą i aktorem. Jedynym i niepowtarzalnym, a pamięć o Nim i jego czynach nie przeminie.

 

 

https://www.mosina.pl/front/img/logo.png

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa organizatorzy Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego postanowili, że trzecia edycja certyfikacji zaplanowana w bieżącym roku nie odbędzie się. Po unormowaniu sytuacji będzie można przeprowadzić kolejną certyfikację w roku 2021. Akcja będzie odtąd organizowana w cyklu dwuletnim. Tytuły Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego zdobyte przez Państwa w roku 2019 pozostają ważne aż do finału kolejnej edycji akcji.

 

Piotr Basiński
Koordynator Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu  Poznańskiego

English German Polish