LECH FRĄCKOWIAK

Ur. 1950 w Międzychodzie, zawodowo związany z Politechniką Poznańską (od 1999 Katedra Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury).

Wybitny polski rysownik, grafik i malarz, absolwent PWSSP w Poznaniu (dyplom 1974). Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych prestiżowych wystawach, takich jak Światowy Salon Humorystów w Knokke-Heist w Belgii czy Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon” w Legnicy.

Przytoczmy tekst z katalogu wydanego z okazji indywidualnej wystawy rysunków Lecha Frąckowiaka „Żartem, półżartem i serio” w Muzeum Karykatury w Warszawie w 2014 r.:

„W swojej twórczości Frąckowiak skupia się na człowieku i jego naturze. Wyposaża swoich bohaterów w rekwizyty, jednak szczególną wagę przywiązuje do ich gestów i mimiki. Wnikliwie bada otaczającą go rzeczywistość, by wychwycić, a następnie za pomocą pióra, ołówka i pędzla ukazać uniwersalne cechy ludzkie. Czyni go to >filozofem rysunku<. Spośród innych artystów wyróżnia się niezwykłą dbałością o szczegóły, która sprawia, że jego dzieła są oryginalne i niemożliwe do podrobienia. Mówi obrazem – potrafi tworzyć ilustracje będące ekwiwalentami tekstu i jako jeden z nielicznych umiejętnie łączy dowcip z życiową refleksją.
(…) Ze względu na uniwersalność dzieł, każdy znajdzie tu coś dla siebie – bardziej dociekliwi, którzy będą w nich szukać wskazówek na życie, jak i tacy, którzy szykują się wyłącznie na humor i rozrywkę. Odbiorcy będą mieli szansę odczytać z rysunków krótką opowieść o człowieku oraz odkryć w nim to, co najciekawsze i najbardziej groteskowe zarazem.”

 

 

 

https://www.mosina.pl/front/img/logo.png

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa organizatorzy Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego postanowili, że trzecia edycja certyfikacji zaplanowana w bieżącym roku nie odbędzie się. Po unormowaniu sytuacji będzie można przeprowadzić kolejną certyfikację w roku 2021. Akcja będzie odtąd organizowana w cyklu dwuletnim. Tytuły Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego zdobyte przez Państwa w roku 2019 pozostają ważne aż do finału kolejnej edycji akcji.

 

Piotr Basiński
Koordynator Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu  Poznańskiego

English German Polish