Program artystyczny

12 stycznia – 3 lutego: dr Tomasz Jędrzejewski „Gabinet osobliwości” (rzeźba)

Urodzony w 1984 roku w Kielcach. W latach 2004-2009 był studentem rzeźby w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w zakresie rzeźby uzyskał w pracowni prof. zw. Danuty Mączak. Od 2009 roku jest członkiem Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, od 2018 roku jest jego Prezesem. W latach 2012-2016 był pracownikiem dydaktycznym w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Współtwórca (razem z Krzysztofem Ślachciakiem) „Twórczego Squadu”. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne. Obecnie jest pracownikiem dydaktycznym w Katedrze Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

 

9 lutego – 3 marca: prof. Grzegorz Nowicki (grafika)

Urodzony w 1951 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej uzyskał w 1977 roku w pracowni doc. Jacka Rybczyńskiego. Po studiach podjął pracę w PWSSP (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, później Akademia Sztuk Pięknych, obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, gdzie od 1982 roku prowadzi pracownię komunikatu wizualnego. Kieruje również pracownią grafiki warsztatowej OFFSET UA oraz pracownią projektowania komunikatu graficznego w WSUS (Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych). Zajmuje się grafiką projektową i warsztatową. Bierze udział w wystawach w kraju i za granicą.

 

9 marca – 31 marca: prof. dr hab. Wiesław Napierała (rzeźba)

Urodzony w 1959 w Poznaniu. W roku 1980 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1981–1986 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na kierunku rzeźba, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego. W 1988 roku rozpoczął pracę w PWSSP w Poznaniu. W 2015 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie prowadzi pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych.

 

6 kwietnia – 12 maja: prof. dr hab. Krzysztof Molenda (malarstwo)

Zajmuje się grafiką warsztatową i projektowaniem graficznym w reklamie, kampaniach promocyjnych oraz w szeroko rozumianej sferze wizualnej i kulturowej. Interesuje się wykorzystaniem i łączeniem tradycyjnych środków wyrazu plastycznego i nowych technik cyfrowych. Brał udział w wystawach i przeglądach grafiki w Polsce i za granicą. Posiada 27-letnie doświadczenie dydaktyczne w pracy ze studentami.

 

18 maja – 9 czerwca: Tadeusz Sobkowiak (malarstwo)

Urodzony w 1955 roku w Poznaniu. Już w dzieciństwie interesował się malarstwem i w wieku jedenastu lat zdobył dwie główne nagrody w konkursie zorganizowanym przez studentów warszawskiej ASP. Studiował pedagogikę kulturalno-oświatową na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1986 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Świtki. Swoje prace i instalacje realizuje i pokazuje na wielu wystawach w kraju i za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Lwowie, Bratysławie). Artysta, niezależnie od panujących trendów, pozostaje wierny swoim inspiracjom związanym z archeologią, astronomią, literaturą science-fiction i światem natury.   

 

15 czerwca – 7 lipca: dr Joanna Marcinkowska (malarstwo)

Urodzona w 1982 roku w Poznaniu. Studiowała edukację artystyczną oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W roku 2007 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w zakresie edukacji artystycznej wraz z aneksem z rysunku w pracowni prof. ASP Jacka Strzeleckiego. W 2008 roku uzyskała dyplom w zakresie malarstwa w pracowni prof. ASP Marka Przybyła. W 2012 roku otrzymała stopień naukowy doktora w zakresie sztuk plastycznych. Pracuje na stanowisku adiunkta w XI Pracowni Malarstwa prof. Marka Przybyła w Poznaniu.

 

13 lipca – 4 sierpnia: Jerzy Łuczak (malarstwo)

Od dwóch lata kieruje Schronem Kultury "Europa" mieszczącym się w Poznaniu przy ulicy Rolnej 24, który był zapomnianym przez historię i ludzi schronem przeciwlotniczym. W czasach PRL-u powstało wiele takich miejsc, które dzisiaj najczęściej są zdewastowane lub zamieszkiwane przez osoby wykluczone ze społeczeństwa. Maluje pejzaże, w których światło konkuruje z ciemnością, martwe natury i freski, fascynuje się formami małych szkiców ołówkowych.

 

7 września – 29 września: Mateusz Pietrowski (malarstwo)

Urodzony w 1990 roku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią oraz warsztatami twórczymi. W latach 2010–2015 studiował edukację artystyczną oraz malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom z zakresu malarstwa uzyskał w pracowni prof. Grzegorza Ratajczyka. Od 2015 roku pracuje jako asystent w XIII Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku UAP.

 

5 października – 3 listopada: prof. dr hab. Marek Jakuszewski

Urodzony 1964 roku w Poznaniu. Prorektor ds. artystycznych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Realizuje prace z zakresu książki artystycznej, poezji, malarstwa, rysunku oraz witraży i ceramiki w architekturze. W latach 1986-1991 studiował w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w zakresie rysunku w pracowni prof. Izabelli Gustowskiej. W 1988 roku otrzymał wyróżnienie na FAMIE w Świnoujściu, w 1992 roku stypendium artystyczne miasta Hanover, a w 1993 wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Czasu Kultury". Adiunkt w pracowni malarstwa w architekturze i urbanistyce prof. Jana Gawrona. Od 1989 roku współpracuje z Galerią ON.

 

9 listopada – 1 grudnia: dr Monika Korona (malarstwo)

Urodzona w Warszawie. Studiowała w ASP w Poznaniu, gdzie uzyskała stopień doktora sztuk pięknych. Kuratorka cyklu wystaw oraz współautorka projektów filmowych „Zachować dla przyszłości”, autorka filmów i publikacji „Sztuka dla nas i potomnych: drzewo wiedzy o współczesnych artystach poznańskich: żywotność sztuki”. Stypendystka Ministra Kultury „Młoda Polska”, Banku WBK, Nagrody X Salonu Wielkopolskiego, Nagrody Rektorskiej I i II stopnia. Adiunkt na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W polu jej zainteresowań znajduje się malarstwo, rysunek, fotografia, instalacja malarska, grafika projektowo–multimedialna i animacja komputerowa, opieka i ochrona sztuki nowoczesnej, film dokumentalny, muzyka, historia światowa, sport oraz taniec.

 

7 grudnia – 5 stycznia 2020: Anna Sarnecka (rzeźba)

Urodzona w 1975 roku w Rzeszowie. Studiowała rzeźbę w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2001 roku uzyskała dyplom w zakresie rzeźby w pracowni prof. Józefa Petruka. Prowadziła warsztaty rzeźbiarskie dla osób niepełnosprawnych, aktywnie pracuje i realizuje swoje plany artystyczne wystawiając w kraju i za granicą. Jej ulubionym tworzywem jest ceramika.

 

 

http://gitaramosina.pl/images/mapa%20bitowa%20w%20plakat2011.jpg