Salon poetycki

19 października 2019 w Salonie Poetyckim Galerii Sztuki w Mosinie odbył się wieczór poezji i muzyki ormiańskiej prowadzony przez Kalinę Izabelę Zioła. Rozpoczął się on odegraniem i odśpiewaniem dwóch hymnów - Polski i Armenii.

Śpiewali i grali na skrzypcach i gitarze dwaj bracia, George i Aram Sayegh, czyli ormiański zespól muzyczny Go Arm. Następnie Pan Burmistrz Przemysław Mieloch przybliżył sylwetkę ormiańskiego poety Hovhannesa Tumanyana i opowiedział o przyjaźni łączącej Polskę z Armenią.

Następnie w cudownej jesiennej scenerii wyczarowanej w Galerii, wybrzmiewały słowa ormiańskich poetów w dwóch językach - polskim i ormiańskim. Po ormiańsku czytali je na przemian bracia Sayegh. Podczas wieczoru promowana była książka "Zdobycie Tmukaberdu" - poemat historyczny dziewiętnastowiecznego ormiańskiego poety Hovhannesa Tumanyana, wydany w języku polskim i ormiańskim w 150 rocznicę jego urodzin. Tłumaczyła go na polski Kalina Izabela Zioła.

Następnie przedstawiono trzy polsko-ormiańskie antologie dwujęzyczne: "Jak podanie ręki", "Przecinające się paralele" oraz "Dialog", które są wynikiem kilkuletniej współpracy literackiej Kaliny Izabeli Zioła i Gagika Davtyana. Później zaprezentowano książki ormiańskich poetów: "Poszukiwania" Edwarda Militonyana oraz "Koczownicze serce" Gagika Davtyana w tłumaczeniu Kaliny Izabeli Zioła. Na zakończenie Kalina Izabela przeczytała kilka swoich wierszy o tematyce ormiańskiej, a pomiędzy wierszami zespół Go Arm zachwycał słuchaczy ormiańskimi piosenkami.
Był to z pewnością jeden z najpiękniejszych wieczorów poetycko-muzycznych w Galerii Sztuki w Mosinie.

 

http://gitaramosina.pl/images/mapa%20bitowa%20w%20plakat2011.jpg

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

English German Polish