MACIEJ MAŃKOWSKI - STORCZYKI

Od 18 listopada do 1 grudnia 2021 r. można było oglądać – w ramach EXPO 2020 w Dubaju – wystawę „Creative by Nature”, przygotowaną przez Dorotę Koziarę, która zaprosiła artystów inspirujących się w swej twórczości naturą. Wśród prezentowanych prac znalazł się cykl ORCHIDEA (STORCZYKI), zrealizowany przez poznańskiego fotografika MACIEJA MAŃKOWSKIEGO.

*

Maciej Mańkowski, rocznik 1949.

W fotografii debiutował na początku lat 70-tych.

W latach 1976-1986 pracował jako operator w Telewizji Polskiej. Przez wiele lat zajmował się dziennikarstwem, propagując światową fotografię na łamach pism ilustrowanych. Na początku lat 90-tych wykładał fotografię reklamową na ASP w Poznaniu (dziś – Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz). 

Od wielu lat zajmuje się fotografią komercyjną, nie zaniedbując ścieżki artystycznej; bierze udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, indywidualnych i zbiorowych. 

To, co proponuje, zawsze przekracza zastane granice. Jego „Akty” mają wymiar symboliczny, jego fotografie coraz częściej przyjmują formę graficzną. Sięga z równą łatwością po współczesne środki wyrazu, jak i… archaiczne, by twórczo je wykorzystać we własnych projektach - przykładem ostatnio powstające dagegrafie, opierające się na doświadczeniach dagerotypii.

*

Z wielką satysfakcją, w ciągu najbliższych kilku dni, w naszej Galerii ONLINE będziemy Państwu pokazywać prace MACIEJA MAŃKOWSKIEGO z ostatniego cyklu – STORCZYKI (orchidee). Tego, który reprezentował Polskę podczas EXPO 2020 w Dubaju. Wystawa jest dostępna na stronie Facebook Galerii.