Minęło pierwsze półrocze działalności Galerii Sztuki w Mosinie, to dla nas czas podsumowań ale powód do radości. Przez ten okres czasu zorganizowaliśmy 7 wystaw artystów związanych z UAP w tym trzech profesorów uczelni: Grzegorza Nowickiego – ”Druga próba porządkowania szumu”- grafika, Wiesława Napierały – „Krucjata dzieci”- rzeźba, Krzysztofa Molendy- malarstwo, a także pedagogów: Tomasza Jędrzejewskiego i Joanny Marcinkowskiej, absolwentów Tadeusza Sobkowiaka, a ostatnia wystawa malarstwa Jerzego Łuczaka odbędzie się 13 lipca. Dwie wystawy odbyły się w Sali Galerii Historycznej: „Martyrologia mieszkańców Mosiny”- na wystawie pokazaliśmy dokumenty m.in. o więźniach obozu dla dzieci w Łodzi. Trzech byłych więźniów uczestniczyło w otwarciu wystawy, wspominając nie łatwe czasy obozowe. W maju w ramach „Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej” odbyła się wystawa „Rogalinek to niezwykła wieś „ze zbiorów Alojzego Szabelskiego oraz mieszkańców wsi Rogalinek, m.in Lucyny Smok, Reginy Zajączek i Bogdana Anioły. Wystawa powstała na podstawie książki o Rogalinku. Zorganizowaliśmy wspólnie z Kaliną Izabelą Zioła 5 wieczorów z poezją i balladą w Salonie Poetyckim; wśród gości był Igor Constanzo, który przyleciał do nas specjalnie z Włoch, Vladimir Stockman z pochodzenia Rosjanin, od lat mieszkający w Krakowie. Wśród zaproszonych była Wiesława Szubarga nasza wspaniała pisarka, redaktorka a także nauczycielka. Spotkał się z naszą publicznością w wieczór walentynkowy wspaniały poeta poznański Jerzy Grupiński zasłużony dla środowiska literatów i poetów, organizator spotkań poetyckich oraz wydawca „Protokołu literackiego”. Zaprosiliśmy na wieczór z piosenką poetycką Joannę Ciecharowską, do własnych wierszy napisał muzykę, zaaranżował i wykonał Romuald Andrzejewski. Pozostałe wieczory poetyckie swoim śpiewem i muzyką upiększał Tomasz Bateńczuk.

Dwa kolejne spotkania autorskie poprowadziła znakomita dziennikarka i redaktor Anna Kochnowicz-Kann. W lutym z okazji 75 urodzin znakomitego aktora Michała Grudzińskiego związanego z Teatrem Nowym w Poznaniu sala przysłowiowo „pękała w szwach”, aktor zachwycił dowcipem i humorem ale było też sentymentalnie gdy wspominał najbliższych i drogę kariery. Na zakończenie był tort, kwiaty, życzenia „sto lat!” również odśpiewane chóralnie przez publiczność. Kolejne spotkanie z aktorem Piotrem Binkowskim z cyklu „Książka na żywo”, było także bardzo interesujące, aktor wykazał się wszechstronnym warsztatem aktorskim i zainteresowaniami w różnych dziedzinach.

Dwukrotnie zaprosiliśmy na spotkania z podróżnikami z cyklu „Bez zasięgu” za pierwszym razem odwiedziliśmy Arktykę i Antarktydę z Andrew Englandem, w kolejnym z Pawłem Klepką i Rafałem Koniecznym poznaliśmy piękną i tajemniczą Boliwię. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem publiczności, która zainteresowana jest ich kontynuowaniem.

Rozpoczęliśmy też nowy cykl pod tytułem ”Niedzielne popołudnia z muzyką poważną”. Na pierwszym koncercie gościliśmy znakomitego altowiolistę Marcina Murawskiego, profesora i wykładowcę poznańskiej Akademii Muzycznej. Kolejny koncert studenckiego kwartetu „Portafortuna” zgromadził jeszcze więcej miłośników muzyki poważnej. W programie znalazły się utwory Dymitra Szostakowicza i wspaniałe Tanga. Bardzo obszerne wprowadzenie do koncertu przygotowała Anna Kochnowicz-Kann, w słowie wstępnym bardzo szczegółowo i interesująco opowiedziała życiorys kompozytora, jak również historię tanga. Anna Kochnowicz–Kann poprowadziła dwa cykle warsztatów pt;” Jak mówić by nas słuchano”, w obu sesjach po 2 spotkania wzięło udział ok.30 osób.

Ponadto Galeria Sztuki dostała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Sztuki Dziedzictwa Narodowego na projekt pt: „Rodzinny Pamiętnik”. Warsztaty rozpoczęły się po koniec kwietnia a zakończą wystawą podsumowująca warsztaty 30 listopada. Warsztaty prowadzą pedagodzy UAP w Poznaniu. Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie internetowej.

Zakończyliśmy pierwsze półrocze dużą imprezą plenerową „Rzeczpospolita Mosińska 1848 - rekonstrukcja proklamacji historycznej”, która odbyła się 15 czerwca na mosińskim rynku. Było to dla Galerii duże wyzwanie, bo dotąd nie brała udziału w imprezach organizowanych poza jej budynkiem. Stroje z epoki, miasteczko z XIX wieku z warsztatami, rękodziełem, zagrodą chłopską, ale też ćwiczeniami wojskowymi, lazaretem, karczmą chłopską, XIX wiecznym salonikiem i pokojem dziecięcym, targowiskiem stworzyły niezapomniany klimat. Na zakończenie inscenizacja historyczna z wkroczeniem żołnierzy i zwycięskim okrzykiem Jakuba Krauthofera Krotowskiego ogłaszającym Mosinę stolicą Polski, było wielkim wydarzeniem, zakończonym lekcją historii. Mamy nadzieję powrócić z inscenizacją w kolejnym roku.

Podsumowując zorganizowaliśmy w bieżącym roku 7 wystaw artystycznych w Galerii Sztuki:

  • 2 wystawy w Galerii Historycznej
  • 5 spotkań w Salonie Poetyckim
  • 2 spotkania „Bez zasięgu”
  • 2 spotkania z aktorami
  • 2 spotkania z muzyka poważną
  • 1 imprezę plenerową
  • 1 warsztaty „ Pamiętnik rodzinny”
  • 2 warsztaty „ Jak mówić by nas słuchano?
  • 1 impreza plenerowa „Rzeczpospolita Mosińska 1848”