W sobotę 7 marca, w Galerii Historycznej otworzyliśmy wystawę poświęconą mosiniankom. Oprócz zdjęć można tu także obejrzeć zaaranżowane kobiece „kąciki”- takie, jak toaletka czy sekretarzyk. Wzdłuż schodów umieściliśmy prace -również poświęcone kobietom – uczestniczek zajęć w Pracowni Artystycznej w Rogalinku.

Wystawę można oglądać do 24 kwietnia 2020r.

------------

Jakiś czas temu natknęłam się na ciekawy artykuł o możliwości koloryzowania starych zdjęć, co stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Ten temat bardzo mnie zainteresował i zaczęłam poszukiwać więcej informacji o tym jak można podkolorować stare fotografie. Odkryłam stronę, a także aplikację, która w kilka sekund zmienia czarno- białe zdjęcia w kolorowe wykorzystując sztuczną inteligencję. Pierwsze próby przeprowadziłam na zdjęciach rodzinnych, moich dziadków. Nagle zauważyłam jak ich twarze nabrały charakteru i stały się bardziej wyraziste, realne.

To zainspirowało mnie do stworzenia wystawy ze zbiorów starych fotografii naszego archiwum. Natomiast marcowy termin zainspirował mnie by poświęcić ją właśnie kobietom, mieszkankom naszego miasta… stąd tytuł: „Mosinianki pokolorowane”.

W doborze zdjęć na wystawę współpracowałam z panią Józefą Roszak- Rosić. Wspólnie przejrzałyśmy zbiory i wybrałyśmy najciekawsze zdjęcia, z początku było ich ponad 300. Wybierałyśmy by pokazać kobiety w różnych rolach życiowych: wychowujące dzieci, w zakładzie pracy, w sytuacjach rodzinnych, towarzyskich, spacerujące po ulicach naszego miasta.

Tą wystawą chcemy pokazać nie tylko urodę i piękno naszych mosinianek, ale też czasy w których żyły, jak się ubierały, dbały o urodę i nosiły modne fryzury. Chcemy przybliżyć tą wystawą lata minione.

Agnieszka Bereta