W 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Galerii Historycznej została otwarta wystawa ukazująca dramatyczne wydarzenia od dnia 1 września 1939 roku. Wystawę w Galerii Historycznej przygotowała Agnieszka Bereta pod opieką historyczną i merytoryczną Józefy Roszak – Rosić. Na wystawie pokazujemy dokumenty archiwalne z naszych zbiorów, wsparte materiałami, które zostały udostępnione w Internecie oraz w książkach. Wystawa przygotowana z wielką pieczołowitością i bardzo estetycznie i przystępnie pokazana, będzie trwała do 5 grudnia 2019r. W kolejnych miesiącach z inicjatywy burmistrza Przemysława Mielocha, wystawa trafi do szkół w Gminie Mosina, będzie okazją do przypomnienia i utrwalenia wydarzeń historycznych na lekcjach historii, oraz dyskusji na temat przyczyny wybuchu II Wojny Światowej i jej konsekwencji.

Historia wojny, to pełen ludzkich dramatów trudny czas dla wszystkich Polaków. Doświadczenia wojenne, to obozy zagłady, wywózki do obozów pracy, wysiedlenia, więzienia i tortury. To trudny i bohaterski czas dla żołnierzy, którzy walczyli z okupantem broniąc swojej Ojczyzny. Przygotowania do nieuchronnie zbliżającej się wojny były za małe wobec siły nieprzyjaciela, co ostatecznie było przyczyną kapitulacji. 1 września weszły do Polski wojska niemieckie, a 17 września od strony wschodniej weszli Rosjanie. Nie mieliśmy szans na obronę, a zadeklarowani wcześniej z pomocą Francuzi i Anglicy nie zrobili nic by nam pomóc. 5 października ostatnie oddziały pod Kockiem skapitulowały i zakończyła się wojna obronna, a rozpoczęła okupacja. Sześć lat okupacji, odcisnęło piętno na mieszkańcach naszego miasta. Najmłodsze dzieci więziono w obozie w Łodzi, wysiedlano z domów całe rodziny, rozpoczęły się aresztowania. 20 października 1939 roku zostało rozstrzelanych 15 obywateli na mosińskim rynku. Wielu mieszkańców trafiło do obozów koncentracyjnych, obozów pracy w Niemczech. Okrucieństwo wojny to ludzkie dramaty i wspomnienia, których nie da się wykreślić ani wymazać z pamięci. Oby nigdy młode pokolenia Polaków nie doświadczyły okrucieństwa wojny.

W ciągu 6 lat jej trwania walki toczyły się na prawie wszystkich kontynentach i pochłonęły miliony istnień ludzkich, pozostawiła po sobie ruiny zniszczonych miast i wsi. Tym, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju, jesteśmy winni pamięć i szacunek. I patrząc na naszą historię pamiętajmy, że niepodległość i wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

Wystawa skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół mosińskich. Przejrzystość z jaką została przygotowana pokazuje chronologiczny przebieg wydarzeń z pierwszych dni września.

Swoje podziękowania kieruję dla pań Agnieszki Berety za przygotowanie i scenariusz wystawy, Pani Jozefie Roszak –Rosić za opiekę merytoryczną i historyczną oraz przygotowanie materiałów archiwalnych.

Dorota Strzelecka

IMG_6946.jpg IMG_6947.jpg IMG_6953.jpg

IMG_6961.jpg IMG_6964.jpg IMG_6965.jpg

IMG_6973.jpg IMG_6985.jpg IMG_6991.jpg

IMG_6998.jpg IMG_7006.jpg IMG_7014.jpg

IMG_7016.jpg IMG_7018.jpg IMG_7020.jpg

IMG_7022.jpg IMG_7032.jpg IMG_7033.jpg

IMG_7037.jpg