Krzysztof Ryfa – TERRA

Dokładnie rok temu, przed pierwszym lockdownem, swoje obrazy pokazał w Szczecinie w Galerii ZPAP, na wspólnej wystawie z Natalią Wegner. I ją, i jego równie mocno fascynuje krajobraz.

W katalogu towarzyszącemu tamtej ekspozycji, napisał: „Wizje przychodzą z pól, poboczy. Zbliżając się raptownie, ujawniają nową postać. Promienie trącane drągami drzew uderzają w oczy. Obrazy bywają dotkliwe, ze skwaru, chrzęstu pod podeszwą. Grunt wznosi się kamienistą fasadą wypierając niebo. Kiedy indziej to ono trawi wszystko, co ku niemu sięga. Pejzaż oglądany przez szyby wydaje się właściwszy niż ten, doświadczany bezpośrednio. Z kolei wewnętrzny, kształtowany pływami widzeń, doznań i snów, wobec prób przeniesienia go na płaszczyznę, pozostaje nienaruszony.”

W jednym z wcześniejszych wywiadów wskazywał na podobieństwo obrazu do książki: „też go musisz czytać. By był ciekawy, potrzebna jest w nim historia, opowieść.”

Od dziś, przez dwa tygodnie, w Galerii Sztuki w Mosinie, w prezentacji online, opowieści o ziemi Krzysztofa Ryfy – TERRA. Codziennie jeden obraz. Jak zwykle.

*

Urodzony w 1959 roku w Jeleniej Górze. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Warszawski.

Malarz, pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim. Kurator dziewięciu edycji Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Alternatywy 33, setek wystaw indywidualnych i zbiorowych, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów.

Wystawia w Polsce i za granicą (Szwecja, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Litwa, Ukraina, Słowacja)
Wyróżnienia na Quadro Art w Łodzi w 2016 roku i Pejzażu Współczesnym w Częstochowie w 2018 roku.
II nagroda na 32.Ogólnopolskiej Wystawie Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2020.

Mieszka i tworzy w Ostrowie Wielkopolskim.