W sobotę 7 marca, w Galerii Historycznej otworzyliśmy wystawę poświęconą mosiniankom. Oprócz zdjęć można tu także obejrzeć zaaranżowane kobiece „kąciki”- takie, jak toaletka czy sekretarzyk. Wzdłuż schodów umieściliśmy prace -również poświęcone kobietom – uczestniczek zajęć w Pracowni Artystycznej w Rogalinku.

Wystawę można oglądać do 24 kwietnia 2020r.

------------

Jakiś czas temu natknęłam się na ciekawy artykuł o możliwości koloryzowania starych zdjęć, co stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Ten temat bardzo mnie zainteresował i zaczęłam poszukiwać więcej informacji o tym jak można podkolorować stare fotografie. Odkryłam stronę, a także aplikację, która w kilka sekund zmienia czarno- białe zdjęcia w kolorowe wykorzystując sztuczną inteligencję. Pierwsze próby przeprowadziłam na zdjęciach rodzinnych, moich dziadków. Nagle zauważyłam jak ich twarze nabrały charakteru i stały się bardziej wyraziste, realne.

To zainspirowało mnie do stworzenia wystawy ze zbiorów starych fotografii naszego archiwum. Natomiast marcowy termin zainspirował mnie by poświęcić ją właśnie kobietom, mieszkankom naszego miasta… stąd tytuł: „Mosinianki pokolorowane”.

W doborze zdjęć na wystawę współpracowałam z panią Józefą Roszak- Rosić. Wspólnie przejrzałyśmy zbiory i wybrałyśmy najciekawsze zdjęcia, z początku było ich ponad 300. Wybierałyśmy by pokazać kobiety w różnych rolach życiowych: wychowujące dzieci, w zakładzie pracy, w sytuacjach rodzinnych, towarzyskich, spacerujące po ulicach naszego miasta.

Tą wystawą chcemy pokazać nie tylko urodę i piękno naszych mosinianek, ale też czasy w których żyły, jak się ubierały, dbały o urodę i nosiły modne fryzury. Chcemy przybliżyć tą wystawą lata minione.

Agnieszka Bereta

 

 

https://www.mosina.pl/front/img/logo.png

 

 

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w Galerii Sztuki jest bezpłatny. Jeśli chcecie nas Państwo wesprzeć, prosimy o wpłaty na konto: Nazwa banku: GBS Mosina Numer rachunku:

 

79 9048 0007 2001 0019 0323 0001


W tytule wpłaty prosimy wpisać "Na działalność statutową Galerii Sztuki w Mosinie".

 

Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa organizatorzy Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego postanowili, że trzecia edycja certyfikacji zaplanowana w bieżącym roku nie odbędzie się. Po unormowaniu sytuacji będzie można przeprowadzić kolejną certyfikację w roku 2021. Akcja będzie odtąd organizowana w cyklu dwuletnim. Tytuły Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego zdobyte przez Państwa w roku 2019 pozostają ważne aż do finału kolejnej edycji akcji.

 

Piotr Basiński
Koordynator Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu  Poznańskiego

English German Polish