W październiku Galeria Historyczna udostępniła materiały do akcji medialno – edukacyjnej organizowanej przez IPN - ”Zapal znicz pamięci”. Były to biogramy i zdjęcia dwóch osób rozstrzelanych 20 października 1939r. na rynku w Mosinie. W dniu akcji, 25 października, zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci o rozstrzelanych w Mosinie tj. pod tablicą pamiątkową, Pomnikiem Ofiar Powstań i Wojen oraz na cmentarzu.

----------

Organizowana po raz dwunasty akcja jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. W bieżącym roku tematem wiodącym będą ofiary niemieckich zbrodni, które zginęły w egzekucjach organizowanych na terenie Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Górnego Śląska oraz w regionie łódzkim podczas Operacji Tannenberg. W Wielkopolsce - tradycyjnie już - przypomnimy historię pierwszego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich, Fortu VII.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka.

Tego dnia zachęcamy do zapalenia zniczy w miejscach pamięci oraz do przesyłania zdjęć dokumentujących to wydarzenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

{gallery}INP{/gallery}