Sejm RP w 2023 roku ustanowił dzień 10 września jako Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny; po raz pierwszy obchodziliśmy to święto w ubiegłym roku. Zostało ono ustanowione dla upamiętnienia dziecięcych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej w Łodzi, ma być formą hołdu oddanego dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym podczas II Wojny Światowej.
Nawiązuje też do przeprowadzonych w 1943 roku masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina przez okupacyjne władze niemieckie. W ramach „sprawy mosińskiej” aresztowano łącznie kilkaset osób w tym 58 dzieci z Mosiny. W obozie były traktowane z wyjątkowym okrucieństwem, zmuszano je do ciężkiej pracy, były głodzone i karane fizycznie, torturowane.
Wiedza współczesnych Polaków o tamtych wydarzeniach, pomimo że dotyczy naszych dziadków i babć, jest ciągle niewystarczająca – temat nie został do końca dobrze poznany i zbadany, także w Mosinie.
Galeria Sztuki była inicjatorem upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia: w dniu ustanowienia święta 10 września 2023 roku została zamontowana na ścianie budynku Urzędu Miejskiego w Mosinie i odsłonięta przez Burmistrza Gminy Dominika Michalaka tablica pamiątkowa. W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli dorośli świadkowie wojennej gehenny, panowie Bohdan Kończak, Jerzy Skibiński i Marek Zakrzewski.
Teraz zbliża się kolejna rocznica obchodów święta 10 września – tego dnia o godz. 12.00 pod tablicą zostaną złożone wiązanki kwiatów przez burmistrza Gminy Mosina Dominika Michalaka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Ziemowita Maląga.
Natomiast w piątek 6 września o godz. 18.00 Mosiński Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl pt: „Ocalić od zapomnienia”, poświęcony pamięci niezwykłych bohaterów, mieszkańców Mosiny, aresztowanych w ramach akcji „Sprawa Mosińska”.
Zachęcamy do udziału w uroczystościach 10 września o godz. 12.00 na Placu 20.Października . Wcześniej, 6 września o godz. 18.00 zapraszamy na spektakl do Mosińskiego Ośrodka Kultury.