Salon Poetycki Galerii Sztuki w Mosinie zaprasza
w niedzielę 1 października 2023 o godz. 17.00
na spotkanie poetycko – muzyczne „Czas kwitnienia wiśni”
Gościem wieczoru będzie poetka Maria Duszka
Oprawa muzyczna Romuald Andrzejewski
Scenariusz i prowadzenie spotkania Kalina Izabela Zioła
 
Maria Duszka mieszka w Sieradzu. Jest poetką, dziennikarką, animatorką kultury, absolwentką bibliotekoznawstwa na UŁ, założycielką i opiekunką Koła Literackiego „Anima”. Należy do Wielkopolskiego Oddziału ZLP. Jej utwory zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Wydała dziesięć tomików. Najnowszy z nich to zawierający wiersze i anegdoty zbiór „Hanami”.
Swoją twórczość publikowała m.in. w: "Toposie", „Akcencie”, "Wyspie", „Odrze”, "Przekroju", "Gazecie Kulturalnej", „Znad Wilii”, „Piosence”, "Modern Haiku" (USA), "Reibeisen" (Austria), „Kyiv” (Ukraina), „Krantai” i „Naujoji Romuva” (Litwa), antologiach wydanych w USA, Serbii i Niemczech oraz w TVP Polonia, Jedynce Polskim Radiu, Programie I Telewizji Litewskiej i Melbourne Ethnic Community Radio w Australii. Była gościem organizowanego w Niemczech Festiwalu „PolnischerSommer 2010″. W latach 2013 – 2023 sześciokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj nad Wilią”, a w 2017 r. reprezentowała nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu „Poezijos Pavasaris” („Wiosna Poezji”) organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy. Dwukrotnie była uczestniczką programu „Goście Radziwiłłów” w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie.
W 2022 r. Remi Juśkiewicz zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Sanremo Senior we Włoszech z piosenką „Kamienieję” skomponowaną do słów Marii Duszki.
Od 6 lat prezentuje współczesną poezję w muzyczno – literackiej audycji Piotra Spottka „Pod wielkim dachem nieba” emitowanej w polonijnym Radiu Islanders (Wielkiej Brytania), w Radiu Muzyczna Cyganeria i Radiu KSON. Otrzymała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.