IGOR MIKODA - urodzony 16 kwietna 1982 w Lubartowie, polski artysta specjalizujący się w rzeźbie, grafice, rysunku i projektowaniu graficznym. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie w 2002 roku z dyplomem w dziedzinie snycerstwa. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz), gdzie w 2008 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w dwóch zakresach – rzeźby i rysunku, pod kierunkiem profesorów Józefa Petruka i Jacka Strzeleckiego. W 2013 roku obronił doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych, a w 2020 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Pracuje na stanowisku profesora uczelni na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na Wydziale Rzeźby UAP. Od 2023 dziekan Wydziału Rzeźby, gdzie wcześniej pełnił funkcję w 2016 - 2020 kierownika Katedry Rzeźby; 2018 - 2020 kierownika Zakładu Technik Realizacyjnych, a w latach 2020 - 2022 prodziekana. W latach 2008 - 2020 kierownik Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej, 2007 - 2021 współorganizator autorskiego projektu prof. W. Koronowskiego Brygada Pigmaliona. Inicjator i organizator różnych działań kierowanych do młodzieży szkół średnich i studentów, w tym m.in. Ogólnopolskich Warsztatów Rzeźbiarsko-Rysunkowych „Młode Skoki”. Jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Norwegii.
Twórczość Igora Mikody obejmuje szerokie spektrum form artystycznych od figuratywnych i realistycznych rzeźb po złożone instalacje przestrzenne. Jego prace to często hybrydy przestrzenne, które integrują różne techniki, materiały, ukazując kreatywną wolność i elastyczność materii. Eksploruje współczesne techniki cyfrowe, takie jak modelowanie 3D, rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR), eksperymentuje z nowymi formami wyrazu artystycznego. Sam określa swój styl jako realizm mistyczny, a inspiracji poszukuje między innymi w twórczości surrealistów i symbolistów. Źródeł jego prac szukać należy w mitologii, legendach ludowych, a także literaturze fantastycznej i science fiction. Jego prace tworzą unikalne kompozycje, łączące elementy rzeczywistości z fantastycznymi wyobrażeniami.
Jak sam pisze:
"Tytuł wystawy <Obeisance> w języku angielskim oznacza <Hołd> i jest wyrazem mojego głębokiego szacunku do artystów, którzy wyznaczali kierunki i wpłynęli na moje postrzeganie sztuki. To hołd złożony twórczej sile, która łączy przeszłość z teraźniejszością, ukazuje, że inspiracja jest wiecznie żywa i nie ma granic czasowych, <Obeisance> to nie tylko ukłon w stronę mistrzów, ale również osobista deklaracja pojmowania sztuki jako przestrzeni, gdzie tradycja spotyka się z innowacją, a przeszłość inspiruje przyszłość. Każda praca na tej wystawie jest manifestem mojego dialogu z rzeczywistością i sztuką oraz poszukiwania nowych form wyrazu artystycznego”.
 
WYSTAWA CZYNNA DO 2.02.2025